Nadmierna potliwość stóp

6 komentarzy

Chyba każdy w swoim życiu spotkał się z problemem potu. Możemy się pocić prawie na całym ciele. Przez cały rok. Są miejsca, których potliwość jest mniej uciążliwa, ale są też takie, z którymi możemy mieć niemały problem. Nasze stopy są strefą, która u niektórych poci się przez cały rok. Dodatkowo nierzadko wydziela nieprzyjemny zapach. Co jest powodem? Co zrobić żeby już więcej nie wstydzić się zdjąć butów po całym dniu na przykład w obcym domu, kiedy nie mamy możliwości odświeżenia się?

Parę porad na początek…

Podeszwy naszych stóp są szczególnie narażone na wydzielanie potu. Powierzchnia jest jedną z tych, która ma najwięcej gruczołów potowych. Jak w domowym zaciszu zapobiegać nadmiernej potliwości stóp? Na rynku dostępnych jest dużo różnych dezodorantów do stóp. Są skuteczne i znajdują się na różnych półkach cenowych. Na prawdziwe perełki nie trzeba wydawać fortuny. Wychodząc z domu powinniśmy starać się zakładać skarpetki bawełniane, bez sztucznych dodatków. Dobrze byłoby też mieć obuwie z naturalnego materiału. Taki zestaw powinien nas chociaż trochę uchronić przed przykrym zapachem po całym dniu.

Co jeszcze mogę zrobić?

Oczywiście podstawową kwestią jest codzienna higiena stóp. osoby cierpiące na nadmierna potliwość powinny zwiększyć liczbę mycia nóg do dwóch razy dziennie: rano po przebudzeniu i oczywiście wieczorem po całym dniu. Do mycia stóp dobrze jest zaopatrzyć się w mydło antybakteryjne. Dodatkowo można też codziennie moczyć nogi w zwykłej kuchennej sodzie, która również ma właściwości antybakteryjne. Można także moczyć nogi w przygotowanym wcześniej roztworze z wrzącej wody i siarczanu magnezu. Ważne jest też, aby po umyciu stóp dokładnie wytrzeć je ręcznikiem. Nie zostawiajmy stóp wilgotnych bo od razu tworzymy środowisko do tworzenia się mikroorganizmów. Na tak przygotowane stopy możemy rozpylić antyperspirant przeznaczony do stóp, który znacznie zmniejszy potliwość stóp. Gdy nadal mamy problem z nadmierną potliwością, dobrze jest też mieć zawsze przy sobie drugą parę świeżych skarpet. Dobry sposobem jest też nasypanie do nich kwasu borowego.