Akupresura – co warto o niej wiedzieć?

4 komentarze

Masaż akupunktów, czyli akupresura, to jedna z najstarszych metod leczenia wielu przypadłości. Wiadomo, że technika ta była wykorzystywana w medycynie chińskiej już 4 tysiące lat temu, a jej źródeł należy szukać w jeszcze starszej akupunkturze.

Na czym polega akupresura?

Akupresura polega przede wszystkim na wyróżnianiu i masowaniu tych punktów, które mają wpływ na przepływ energii. To ona ma wpływ na stan naszego zdrowia, to zakłócenia związane z jej przepływem są przyczyną wielu problemów ze zdrowiem. Masaż odpowiednich punktów ma pomóc w łagodzeniu takich dolegliwości. Akupresura może się doskonale sprawdzić w walce z bólem, jest też dobrym sposobem na rozładowanie napięcia psychicznego.

Jak się wykonuje masaż?

Należy pamiętać, że taki masaż można wykonać tylko w chwili, gdy zdobędzie się wiedzę na temat poszczególnych punktów i ich roli, a następnie – opanuje technikę ich prawidłowego masowania. Pomagają w tym specjalne poradniki, na których zaznaczono położenie poszczególnych punktów i opisano rolę, jaką odgrywają one w ludzkim organizmie. Wiedza taka może okazać się wielkim wsparciem dla tych, którzy w naturalny sposób chcą się uporać z okresowymi problemami zdrowotnymi i szybko poprawić swe samopoczucie. Przykładowo ważne jest, że zanim przystąpi się do zabiegu konieczne jest odpowiednie przygotowanie pomieszczenia i siebie. Najpierw trzeba otworzyć okna, co sprawi, że w pomieszczeniu będzie śwież powietrze. Nie powinno się być głodnym, ale też nie można być bezpośrednio po spożyciu posiłku. Poradniki mówią, że należy odczekać 1,5-2 godziny zanim przystąpi się do zabiegu.

Metody masażu

Istnieje kilka metod przeprowadzenia zabiegu masażu. Można pukać odpowiednie miejsca, uciskać palcami, paznokciami czy w końcu uciskać drewnianą pałka.

Podsumowanie

Z pewnością ogromną zaletą jest to, że akupresurę można stosować samemu po nabyciu wiedzy i odpowiednich umiejętności. Wiedzę można czerpać z poradników drukowanych czy poradników wideo. Najlepiej oczywiście byłoby, gdybyśmy znali kogoś, kto tą wiedze już posiadł i będzie mógł nam ja przekazać. Natomiast umiejętności, tak jak we wszystkim trzeba po prostu nabyć poprzez ćwiczenia.