Dogoterapia jako szansa na powrót do zdrowia

5 komentarzy

Różnego rodzaju terapie przestały nas zadziwiać. Każdy z nas słyszał już o pijawkach jako sposobie na powrót do zdrowia. Do ciała przykładane są pijawki, które wysysają z człowieka krew i dzięki temu człowiek szybciej wraca do zdrowia. Niektórzy oburzają się, że nie chodzi o wysysanie krwi, ale o wprowadzenie do ciała, konkretnie do krwi substancji, która leczy. Jeżeli porównamy działalność pijawek z działalnością psów, dogoterapia nie powinna dziwić.

Na czym polega dogoterapia?

Obecność psa w życiu chorego jest bezcenna. Chodzi tutaj przede wszystkich o pozytywne emocje, jakie czuje dziecko bądź dorosły poprzez kontakt ze zwierzęciem. Rodzice chcący zapewnić zdrowie swojemu choremu dziecku nie powinny krzywo patrzeć, kiedy lekarz lub rehabilitant zaproponuje dogoterapię. Powinni oni natomiast z tej szansy skorzystać, bo to szansa na lepsze jutro. Marnowanie czasu w niczym nie pomoże, często trzeba podjąć decyzję o rozpoczęciu terapii szybko. To nie są nic nie znaczące spacery z psem, ale prawdziwa terapia, która działa cuda.

Dogoterapia oczywiście nie zastąpi leczenia podstawowego, farmakologicznego, ale stanowi jego dopełnienie. Jest szczególnie przydatna przy takich schorzeniach jak epilepsja, zaburzenia narządów ruchu czy zespół Downa. Ma na celu wspieranie rozwoju człowieka i pomaga przezwyciężać fizyczne niedoskonałości. Pies akceptuje niepełnosprawnych ludzi takimi, jakim są. Nie udaje, nie przygląda się dziwnie, nie stara się grać kogoś kim nie jest, jest po prostu sobą. Dla niego nie ma znaczenia czy ktoś ma jedną nogę krótszą od drugiej. Liczy się po prostu człowiek. Ma to ogromne znaczenie w budowaniu własnej wartości niepełnosprawnych ludzi, którzy często są wycofani i oddaleni od społeczeństwa ze względu na swoją inność. Pies odwzajemnia swoje uczucie bezwarunkowo, nie mówi pokochałbym Cię, gdybyś był zdrowy i miał dwie nogi tej samej długości. Często ludzie niepełnosprawni nie lubią, gdy ktoś się nad nimi lituje, przesadnie im współczuje, chcą żyć normalnie i być traktowani na takich samych zasadach jak wszyscy, pomimo swoich ułomności. Pies traktuje wszystkich: i zdrowych i chorych tak samo. Takie zachowanie zwierząt jest nieocenione w schorzeniach, o których mowa powyżej.