Udar mózgu po czterdziestce?

3 komentarze

Udar mózgu to poważna choroba naczyniowa mózgu. Polega na zaburzeniu w  procesie doprowadzania krwi do mózgu. Lekarze od lat głowią się jak skutecznie zmniejszyć liczbę osób, które dotyka udar, zwłaszcza że czynników ryzyka jest wiele. Niestety dziś nadal niewiele możemy zrobić w tym kierunku.

Kto jest narażony, jakie są objawy?

Ta choroba dotyka już osób, które mają zazwyczaj więcej niż 40 lat. Najważniejsze są to pierwsze minuty, godziny działania. Jest to naprawdę bardzo ważne, gdyż jeśli zlekceważymy objawy może dojść do śmierci. Przyczyn jest wiele, to chociażby wiek, predyspozycje genetyczne, ale również nadciśnienie tętnicze, choroby serca czy cukrzyca. Przyczyną udaru mózgu może też być palenie tytoniu. Choć tak naprawdę jest tego o wiele więcej.  Najgorsza opcja, to połączenie się uwarunkowań genetycznych z chorobą zwiększającą ryzyko udaru i niewłaściwym trybem życia, przykładowo palenie tytoniu. Wówczas gwałtownie zwiększa się niebezpieczeństwo wystąpienia udaru. Jednak w takim przypadku trzeba minimalizować to niebezpieczeństwo poprzez oddziaływanie przynajmniej na te czynniki, na które mamy wpływ. W tej chorobie nie mamy do czynienia z objawami poprzedzającymi. Tak naprawdę choroba ta może mieć miejsce o każdej porze dnia i nocy, choć zazwyczaj jest to druga opcja. Potem dopiero najczęściej zauważamy, że mamy bóle głowy czy nudności. Bardzo często, jak nie zawsze następuje utrata przytomności. Wtedy należy działać naprawdę szybko. Jeśli w odpowiednim czasie zaczniemy działać to możemy uniknąć wielu przykrych komplikacji. Od wdrożenia szybkiego leczenia zależy potem stan inwalidztwa chorego oraz wystąpienie kolejnych udarów. Niestety często się zdarza, że chory raz dotknięty udarem, doznaje go ponownie w ciągu roku od wystąpienia pierwszego udaru. Zazwyczaj w szpitalu możemy spodziewać się, że zostanie wykonane wiele badań, którym należy się poddać, aby po wdrożeniu odpowiedniego leczenia, zminimalizować stopień powikłań.

Podsumowanie

Aby zmniejszyć ryzyko udaru mózgu, dbajmy codziennie o nasze zdrowie, zmniejszajmy możliwość występowania wielu chorób, które stanowią przyczyny udaru i nie stresujmy się. Zdrowa dieta i aktywność fizyczna jest, również w tym przypadku, niezbędna.