Rozedma płuc – co warto wiedzieć o tej chorobie?

4 komentarze

To podstępna i niebezpieczna choroba, która – w przypadku braku odpowiedniego leczenia – może stać się poważnym zagrożeniem dla naszego życia. Rozedma płuc to choroba, w przypadku której pojawiają się spore problemy z wdychaniem i wydychaniem powietrza. problemy te wynikają przede wszystkim z faktu, iż pęcherzyki płucne, bardzo ważne w procesie oddychania, tracą swoją elastyczność i nadmiernie rozszerzają się.

Objawy rozedmy płuc

Przez utratę elastyczności pęcherzyków płucnych i w wyniku nadmiernego ich rozszerzania się, o czym była mowa powyżej, pacjenci zaczynają mieć spore problemy z oddychaniem, a głośne wdychanie powietrza jest jedną z większych bolączek. Częstym problemem w przypadku takiej choroby, jaką jest rozedma płuc, stają się duszności. Brak odpowiedniego leczenia staje się przyczyną gorszego samopoczucia oraz problemów z sercem. A że leczenie rozedmy jest bardzo trudne, ważna staje się tu profilaktyka. Polega ona przede wszystkim na unikaniu kontaktu z dymem z papierosów. Do niedawna nie zwracało się zbyt dużej uwagi na palenie bierne. Wychodziło się z założenia, że szkodzi sobie co najwyżej ten co pali papierosy. Dzisiaj już wiadomo,  że również przebywanie w zadymionym pomieszczeniu jest bardzo szkodliwe. Profilaktyka w zakresie tej choroby polega również na unikaniu kontaktu z zanieczyszczonym powietrzem. Jest to trudne do spełnienia, bo ciężko się wyprowadzić każdemu za miasto. Ale przy wyborze mieszkania czy domu, warto uwzględnić, oprócz lokalizacji, infrastruktury i komunikacji, także stopień zanieczyszczenia powietrza w danym miejscu, zwłaszcza w zimie. Ważne jest też leczenie wszelkich chorób związanych z drogami oddechowymi, gdyż popełnione tu zaniedbania są jedną z głównych przyczyn problemów z tak uciążliwą chorobą, jaką jest rozedma płuc.

Profilaktyka – zapobieganie rozedmie płuc

Profilaktyka polega między innymi na dbaniu o porządek w swym najbliższym otoczeniu, gdyż kontakt z kurzem może być dla naszych płuc poważnym zagrożeniem. Gdy sprzątamy bardzo zakurzone pomieszczenia, np. strych warto zaopatrzyć się w maseczkę, która uchroni nas przed wdychaniem kurzu.