Pokrzywka: co warto wiedzieć

3 komentarze

Jest jednym z tych problemów dermatologicznych, które atakują dość często. Pokrzywka ma swe charakterystyczne objawy, dzięki czemu jej rozpoznanie nie stanowi większego problemu.

Objawy pokrzywki

Typowym problemem jest w jej przypadku wykwit bąbli pokrzywkowych, które mogą sprawiać tak wiele problemów. Skóra pokryta bąblami to problem, który może dotknąć każdego – bez względu na wiek. Wiadomo, że przyczyny pojawiania się pokrzywki są dość zróżnicowane. Często pokrzywka okazuje się skutkiem sięgania po te produkty spożywcze, w których znajduje się wiele chemicznych dodatków. Pamiętajmy zatem, że dodatki takie mogą poprawiać smak wielu potraw, jednak nasza skóra może na nie źle reagować. Pokrzywka może być też skutkiem takich problemów, jak zakażenia bakteryjne lub grzybicze. Bywa i tak, że przyczyną bąbli powstających na skórze okazują się inne, groźniejsze choroby. Jakie? Często pokrzywka wiąże się z zapaleniem wątroby oraz z zaburzeniami związanymi z pracą układu pokarmowego. Na czym polega leczenie? W większości przypadków na usunięciu z otoczenia pacjenta tych czynników, które prowadzą do powstawania bąbli. W chwili, gdy winę za powstanie pokrzywki ponosi inna choroba, niezbędne staje się leczenie tej dolegliwości, która skutkuje zmianami skórnymi.

Przyczyny i leczenie

Pokrzywka pojawia się w różnych miejscach na ciele i może się dość długo utrzymywać, nawet do 6 tygodni. Gdy ustępuje w krótszym okresie czasu niż 6 tygodni to oznacza, że dotknęła nas pokrzywka ostra. Jeżeli utrzymuje się dłużej niż 6 tygodni oznacza to, że mamy do czynienia z przewlekłą postacią pokrzywki. Ostra wersja często jest związana z reakcją alergiczną organizmu. Przyczyną może być składnik pożywienia, sierść czy naskórek zwierzęcia, pyłki roślin, składnik użytego kosmetyku czy zażyte lekarstwo. Z reguły przeciwko pokrzywce stosuje się leki przeciwhistaminowe, dostępne w aptekach również bez recepty. Najbardziej niebezpieczna jest sytuacja, gdy pokrzywka pojawia się w obrębie twarzy. Wówczas koniecznie należy skontaktować się z lekarzem.

Zapobieganie

Niestety trudno jest profilaktycznie zapobiegać pokrzywce, niemniej jednak jeśli już nam się przytrafiła, koniecznie należy zapamiętać z jakiego powodu się to stała, zwłaszcza, gdy wywołał ja jakiś lek.