Głuchota starcza – pierwsze objawy

6 komentarzy

Głuchota starcza to dolegliwość, która dotyka coraz większy odsetek ludzi starszych. Nie ma tutaj granic wiekowych, w których możemy spodziewać się wystąpienia głuchoty starczej, ponieważ rozwija się ona nawet przez kilkadziesiąt lat. Stąd też nie możemy mówić o totalnym zaniku słuchu, postępuje on stopniowo. W tym wypadku możemy mówić o jednej głównej przyczynie – to sam proces starzenia się. Z czasem starzeją się nasze komórki nerwowe, a tego nie da się przecież zatrzymać. Dodatkowo, jeśli za młodu lubiliśmy słuchać głośno muzyki to proces ten może być szybszy.

Objawy pojawienia się głuchoty starczej

Mówiąc o objawach mamy głównie na myśli lekką utratę zdolności słyszenia, która z czasem będzie się pogłębiać. Stanowi to wielki problem, ponieważ inni muszą często powtarzać nam kilka razy daną sytuację. Staje się to irytujące, i dla tego, który musi powtarzać kilka razy to samo zdanie, i dla tego który, słucha – bo chce usłyszeć, ale tylko widzi, ze ktoś porusza ustami. Poza tym możemy czuć zawroty głowy. Jest to bardzo nieprzyjemne uczucie, które niekoniecznie powiążemy od razu z uszami. Zawroty głowy towarzyszą wielu chorobom, jednak dość często się zdarzają przy zaburzeniach słuchu. W konsekwencji możemy przez utratę słuchu czuć się gorsi, co może być nawet przyczyną depresji. Prowadzi to do wyeliminowania się samemu z życia codziennego, wychodząc z założenia, że skoro nie słyszymy, to i tak nie ma się po co starać bo i tak wszystko na nic. Osoby takie zamykają się w swoim świecie i rzeczywiście stają się zgryźliwi, rozdrażnieni, przekonani, że nic dobrego ich już nie spotka. Głuchoty starczej nie da się wyleczyć. To co możemy jedynie zrobić to zaopatrzyć się w odpowiedni aparat słuchowy. Zanim jednak go kupimy warto najpierw skonsultować się z lekarzem.

Podsumowanie

Musimy pamiętać, by nie poddawać się i od razu nie panikować. Nasze życie możemy cały czas utrzymać na odpowiednim poziomie, o ile sami zainteresujemy się swoim zdrowiem odpowiednio wcześniej.