Dlaczego warto walczyć ze stresem?

2 komentarze

Towarzyszy nam każdego dnia, a im dłużej nam towarzyszy, tym gorzej dla nas. Stres to jeden z głównych wrogów naszego organizmu oraz jedna z najczęstszych przyczyn wielu poważnych problemów ze zdrowiem.

Jakie są źródła stresu?

Stres to ciągłe napięcie nerwowe, które jest dla naszego organizmu wielkim obciążeniem. Problemy z zasypianiem, wrzody – to tylko wybrane dolegliwości, za pojawienie się których odpowiadać może właśnie zbyt silne napięcie nerwowe. Do tego sytuacja życiowa nas z reguły nie rozpieszcza. Stres w pracy, krzyczący szef, niezbyt mili współpracownicy, ciągła bieganina, zawożenie i odbieranie dzieci ze szkół lub przedszkoli i jeszcze wszędzie trzeba być na czas. To wszystko sprawia, że organizm mobilizuje się do maksymalnego wysiłku w sytuacji stresującej, czyli tak naprawdę codziennej. Takie permanentne bycie pod wpływem stresu niszczy nasz organizm i powoduje jego destrukcję. Im dłużej trwa taka sytuacja, tym gorzej dla naszego organizmu. Skutkiem stresu jest przecież m. in. spadek naturalnej odporności organizmu, a co za tym idzie – większa podatność na wiele chorób.

Czy jest sens walczyć ze stresem?

Co robić, by uchronić się przed problemami zdrowotnymi wynikającymi ze stresu? Najlepszym rozwiązaniem jest opanowanie w porę tych metod, które pozwolą nam skutecznie zwalczać stres. Jakie techniki relaksacyjne mogą nam pomagać? W walce z napięciem nerwowym i stresem rewelacyjnie sprawdzają się ćwiczenia fizyczne oraz joga. Dobre efekty przynoszą też takie techniki relaksacyjne, jak wizualizacja oraz medytacja. Warto tez pamiętać o ćwiczeniach oddechowych, które mogą mieć korzystny wpływ na cały nasz organizm. Są one bardzo prostym, a jednocześnie wyjątkowo skutecznym sposobem na to, by pozbyć się stresu i uniknąć jego negatywnych konsekwencji.

Życie ze stresem

W dzisiejszym świecie rzadko kto nie żyje w ciągłym stresie. Jest on nieunikniony, współistnieje w naszym życiu. Dlatego bardzo ważną kwestią jest nauczenie się radzenia sobie z tym towarzyszem naszej doli. Im wcześniej podejmiemy to wyzwanie, tym mamy większa szansę na życie w zdrowiu.