Dlaczego nie lubimy chodzić do lekarzy?

2 komentarze

Zdecydowana większość polskich pacjentów nie lubi chodzić do lekarzy. Do gabinetu lekarza pierwszego kontaktu udajemy się zwykle dopiero wtedy gdy naprawdę musimy. Robimy to więc wtedy gdy objawy chorobowe utrzymują się bardzo długo lub są bardzo uciążliwe.

Czy rzeczywiście nie lubimy chodzić do lekarzy?

Polska służba zdrowia nie jest przyjazna dla pacjentów. Trzeba bardzo długo czekać w kolejkach i za wiele świadczeń trzeba płacić z własnej kieszeni. Do tego wszystkiego dochodzą oczywiście jeszcze koszty leków. Obiegowe powiedzenie mówi, że nie ma ludzi zdrowych są tylko niezdiagnozowani. Właśnie dlatego boimy się chodzić do lekarzy bo wydaje nam się, że zaraz pojawią się nowe problemy. Poza tym zwykle na jednej wizycie się nie kończy, lekarz kieruje nas na kolejne badania i do specjalistów, a na to wszystko trzeba mieć czas. Większość polskich lekarzy z góry traktuje swoich pacjentów. Niechętnie słuchają oni o objawach, bagatelizują je, przerywają pacjentom, a często potrafią na nich nawet nakrzyczeć. Polski pacjent zdecydowanie nie stoi na pozycji równy z równym w relacji ze swoim lekarzem. Nieco lepiej jesteśmy traktowani w placówkach prywatnych, ale i tam często trzeba trochę poczekać na wolny termin.

Służba zdrowia a profilaktyka

Bardzo często słyszymy o konieczności profilaktyki w różnych chorobach. Jak się ma w rodzinie osoby, które chorowały na nowotwory, to raz na czas powinno się zrobić celowane badania. jak się ma w rodzinie osoby po wylewach i zawałach serca, również trzeba się raz na czas badać. Niestety lekarze nas do tego skutecznie zniechęcają. Gdy się idzie do lekarza i mówi się, że chce się zrobić badania profilaktycznie, to z reguły słyszy się, żeby nie wydziwiać bo lekarz ma skierowania po to, żeby diagnozować faktycznie chorych, a nie po to, aby rozdawać skierowania na lewo i prawo. Do tego robią z nas osoby przewrażliwione na swoim punkcie i szyderczo się uśmiechają pod nosem. To wszystko sprawia, że w Polsce takie słowo jak profilaktyka nie ma prawa zaistnieć.