Skąd się biorą choroby?

6 komentarzy

„Szlachetne zdrowie…” Gdy jesteśmy zdrowi nie zastanawiamy się nad tym dlaczego chorujemy. Wiemy, że są bakterie, wirusy i inne choroby, ale wolimy o tym nie myśleć. Dopiero, gdy zachorujemy zastanawiamy się, dlaczego my? Wtedy jednak już za późno na profilaktykę, jesteśmy chorzy i należy stosować konkretne leczenie. Spróbujmy się jednak zastanowić dlaczego chorujemy? Czy i co możemy zrobić, żeby zapobiegać chorobom?

Zdrowe zasady

Nasz organizm pracuje prawidłowo, gdy jesteśmy wypoczęci, wyspani, zdrowo się odżywiamy, jesteśmy aktywni fizycznie, żyjemy w środowisku wolnym od zanieczyszczeń i nie stresujemy się. To takie oczywiste, ale jakże trudne w zastosowaniu. Owszem na stan zanieczyszczenia środowiska nie mamy aż tak bezpośredniego wpływu (co najwyżej w skali mikro), ale już pozostałe czynniki możemy samodzielnie kształtować.

Sen

Przede wszystkim trzeba dbać o odpowiednią ilość snu w ciągu doby. Są to kwestie indywidualne każdego człowieka. Jeden potrzebuje 6 godzin, ktoś inny 8, a jeszcze ktoś inny 12, żeby być wyspanym. Co do zasady, człowiek dorosły potrzebuje 7-9 godzin snu.

Dieta

Kolejną kwestią, na którą mamy sami wpływ, to zdrowe odżywianie. Jest to ogromny obszar do opisu i temat woda. Ja tutaj przypomnę podstawowe zasady i kwestie, o których może nie pisze się zbyt często. Oczywiście ważne jest, abyśmy stosowali urozmaiconą dietę z różnych grup spożywczych zawartych w piramidzie zdrowego żywienia, zgodnie z którą najwięcej spożywać powinniśmy warzyw i owoców, a następnie zawarte w piramidzie kolejno produkty pełnoziarniste, oleje roślinne, jaja, ryby, mięso oraz nabiał. Dodatkowo należy pamiętać o dostarczaniu organizmowi odpowiedniej ilości płynów, tj. 1,5 do 2 litrów dziennie. I to są kwestie znane wszystkim, czyli zestaw pokarmów, które należy spożywać. Nie mówi się jednak o tym, czego jeść się nie powinno. W tym miejscu należy zatem wspomnieć o dwóch składnikach, których trzeba po prostu unikać w codziennej diecie, tj. cukru i glutenu. Dlaczego? Są to prawdopodobnie winowajcy większości chorób.

  •  Cukier

Cukier ma bardzo niekorzystny wpływ na nasz organizm. Jest trucizną, która niszczycielsko wpływa na nasz mózg i zakwasza nasz organizm. Powoduje powiększenia wątroby do granic możliwości, gdyż to ona – w postaci glukozy – przechowuje cukier. Gdy już nie jest w stanie więcej jej przechowywać trafia ona do naszej krwi jako kwas tłuszczowy i rozpoczyna się destrukcja całego organizmu, następuje nadmierna produkcja białych krwinek…. ciąg dalszy w następnym newsie.