Czy dieta w cukrzycy ma znaczenie?

3 komentarze

Uważa się, że cukrzyca jest plagą współczesnych czasów. Coraz więcej osób boryka się z tą chorobą. Z pewnością wiele zależy od naszego trybu życia. Nadwaga oraz otyłość to niestety powszechne zjawisko, co ma niebagatelny wpływ na rozwój cukrzycy typy 2.

Skąd się bierze cukrzyca?

Na ulicach spotykamy coraz więcej osób, które dźwigają zbędne kilogramy. Co gorsze, problem dotyka także ludzi bardzo młodych, a nawet dzieci. Nie każdy wie, że nadwaga czy też otyłość przyczyniają się między innymi do insulinooporności, skąd droga do zaburzeń gospodarki węglowodanowej jest prosta. Dieta ma spore znaczenie nie tylko jak jedna z przyczyn cukrzycy, ale także w leczeniu. Terapia choroby opiera się na podawaniu insuliny lub leków obniżających glikemię. Jednak dieta jest nieodłącznym elementem. Diabetycy muszą ściśle kontrolować i planować każdy posiłek. Wiele słyszy się na temat diety cukrzycowej. Ułożenie odpowiedniego jadłospisu to nie lada wyzwanie. Niewątpliwie dieta to ważny element terapii zaburzeń gospodarki węglowodanowej.

Dieta

Gdy człowiek jest zdrowy, ale otyły myśli o tym, żeby zrzucić zbędne kilogramy, głównie dla ładniejszej sylwetki. Ale tak naprawdę ma to ogromne znaczenie przede wszystkim dla zdrowia. Tłuszcz, który odkłada się w organizmie obniża naszą zdolność i aktywność fizyczną, ale także obtacza nasze organy wewnętrzne, które coraz gorzej pracują. W wyniku ich osłabionych właściwości powstają różne choroby, między innymi właśnie cukrzyca.

Objawy cukrzycy

Główne objawy cukrzycy to chroniczne zmęczenie. Człowiek nie ma energii i siły do funkcjonowania, zwłaszcza po posiłku. Często też organizm zmusza nas do położenia się, szczególnie po obiedzie. Jeśli dokucza nam takie notoryczne zmęczenie, a do tego zwiększyła nam się znacznie częstotliwość i ilość oddawania moczu koniecznie powinniśmy udać się na konsultację lekarską, celem zbadania poziomu cukru we krwi i moczu. Kolejnymi objawami są zawroty głowy i współwystępujące z nimi nudności.

Podsumowanie

Cukrzyca jest chorobą często występującą u osób otyłych i nie stosujących odpowiednio zbilansowanej i zróżnicowanej diety.