Jak chronić układ moczowy przed stanami zapalnymi?

4 komentarze

Stany zapalne to jeden z najczęstszych i najbardziej uciążliwych problemów, z jakimi musi się zmierzyć nasz układ moczowy. Dlaczego? Bo tu głównymi sprawcami problemów są bakterie, które każdego dnia atakują nasz układ moczowy i które mogą doprowadzić do rozwoju poważnej infekcji. Co możemy zrobić, by ograniczyć ryzyko pojawienia się infekcji do minimum?

Jak nie dopuszczać do powstawania stanów zapalnych układu moczowego?

W przypadku większości chorób atakujących nasz układ moczowy, bardzo ważną rolę odgrywa profilaktyka. Jej zasady są bardzo proste, a ich konsekwentne przestrzeganie może nas uchronić przed wieloma poważnymi problemami ze zdrowiem. O czym każdy z nas powinien pamiętać? O przestrzeganiu podstawowych zasad higieny osobistej, noszeniu przewiewnej bielizny oraz o unikaniu zbyt ciasnej odzieży. Te drobne błędy mogą się okazać przyczyną silnego bólu oraz poważnych problemów związanych z układem moczowym. Na czym jeszcze opiera się profilaktyka w przypadku układu moczowego? Ważne jest tu wypijanie przynajmniej 8-10 szklanek wody każdego dnia. Dzięki temu nasz organizm jest nie tylko odpowiednio nawodniony, ale i na bieżąco oczyszczany z bakterii. Pozwala to ograniczyć ryzyko rozwoju stanu zapalnego, a tym samym – uniknąć wielu przykrych i bolesnych dolegliwości.

Dodatkowo dobrze też na co dzień stosować odpowiednią dietę i spożywać produkty, które wspomagają prace układu moczowego. Z pewnością żurawina, jest takim produktem, po który warto sięgać każdego dnia. Żurawina posiada właściwości przeciwbakteryjne, zakwasza mocz i w naturalny sposób chroni nasz układ moczowy. Można tez sięgnąć po preparaty z żurawina dostępne w aptece. Cenne są zwłaszcza te, które pochodzą z żurawiny wielkoowocowej.

Czasami pomimo zdrowej diety i stosowaniu wszelkich zaleceń, nasz układ moczowy może być dalej podatny na stany zapalne. Powodem takiego stanu rzeczy mogą być wady anatomiczne lub występowanie kamieni nerkowych.

Wskazówki do stosowania

W przypadku, gdy przytrafiają nam się często stany zapalne układu moczowego, trzeba szczególną uwagę zwrócić na profilaktykę. Niedopuszczanie do rozwijania się bakterii uchroni nas również przed długotrwałym i ciągłym leczeniem, a także pozwoli zminimalizować konsekwencje wynikające z ciągle nawracających stanów zapalnych.