Chlamydioza – objawy i leczenie

4 komentarze

Chlamydioza to bardzo popularna choroba przenoszona drogą płciową, wywołują je bakteria widoczna pod nazwą Chlamydia Trachomatis.

Kto jest narażony?

Występuje u pań i panów. Nie ma również ograniczeń wiekowych, ponieważ narażona jest każda osoba, która jest aktywne seksualnie. Mimo to najwięcej zachorowań odnotowano u osób między 15 a 25 rokiem życia. Głównie dlatego, że u nich nie są jeszcze w pełni rozwinięte mechanizmy ochronne. Ryzyko jest jeszcze większe, kiedy często zmieniamy partnerów i nie stosujemy prezerwatywy.

Objawy

Choroba ta niestety w dużym odsetku przebieg bezobjawowo. Dopiero kiedy sytuacja jest naprawdę nieciekawa wychodzi na jaw, że mamy chlamydiozę. Z reguły jest wykrywana wśród par, które starają się o dziecko i nic z tych starań nie wychodzi. Wtedy należy wykonać odpowiednie badania w kierunku chlamydiozy. Oczywiście nie jest jedyną przyczyną braku potomstwa, ale dość często okazuje się, że pary, które nie mogą mieć dzieci są zarażone tą bakterią. Mimo, że choroba z reguły przebiega bezobjawowo, to można zaobserwować u mężczyzn wydzielinę z cewki moczowej (ropno-śluzową), a także ból przy oddawaniu moczu. Ten ostatni objaw jest również widoczny u kobiet, dodatkowo można zaobserwować ropne upławy czy bóle podbrzusza. Dodatkowo czasem zdarza się nieprzyjemny zapach z dróg rodnych.

Leczenie

Leczenie choroby wygląda w ten sposób, że przez co najmniej tydzień należy zażywać doustnie leki. Poza tym należy zaprzestać współżyć przez co najmniej pół miesiąca. Ważne jest, aby poinformować naszego partnera czy partnerów o zaistniałej sytuacji, by oni również mogli się zbadać. W przeciwnym razie będzie dochodziło do zarażania się wzajemnego i leczenie będzie nieskuteczne. Ważne jest też poinformowanie byłych partnerów. W przypadku, gdy jesteśmy sami zarażeni, istnieje duże prawdopodobieństwo, że byli partnerzy również są zarażeni. Nie dość, że roznoszą dalej wówczas chorobę, to jeszcze sami mogą mieć z tego powodu omówione wyżej dolegliwości. Dodatkowo po wdrożeniu leczenia, po czasie określonym przez lekarza, należy przeprowadzić badanie, na potwierdzenie czy terapia była skuteczna.