Co warto wiedzieć o zapaleniu zatok przynosowych?

8 Comments
Zapalenie zatok przynosowych

Niewielkie zatoki mogą nam sprawić wiele problemów. Lista dolegliwości związanych z nimi jest dość długa, a wśród problemów dość często spotykanych, pojawia się uciążliwe zapalenie zatok przynosowych. Co warto wiedzieć na temat tego problemu? Jak chronić swe zatoki przed taką dolegliwością?

Przyczyny i objawy zapalenia zatok przynosowych

Zapalenie zatok jest problemem, który występuje dość często. Dolegliwość ta może utrudniać życie zarówno osobom dorosłym, jak i dzieciom. Skąd biorą się takie problemy z zatokami? Wiadomo, że jedną z głównych przyczyn takich schorzeń jest zanieczyszczone środowisko. Niektórym może się wydawać, że to, czym oddychamy nie może być aż tak zanieczyszczone, żeby wpływać na nasze zdrowie. Wystarczy popatrzyć na oznaczenia stężenia różnych pyłów na urządzeniach służących do ich odczytywania i już wiadomo, że stan zanieczyszczenia powietrza jest tak ogromny, że nie może pozostawać bez wpływu na nasze zdrowie. Nasze zatoki reagują też dość gwałtownie na wszelkiego rodzaju zmiany klimatyczne oraz atmosferyczne, a jednym z problemów związanych z taką sytuacją jest ostre zapalenie zatok przynosowych. Jak objawia się ten problem? Gdy zaczynają chorować zatoki, zaczynają się takie dolegliwości, jak ból głowy oraz problemy związane z oddychaniem. Zapalenie zatok często połączone jest też z niedrożnością nosa oraz z ogólnym pogorszeniem stanu zdrowia. Zapalenie zatok przynosowych sprawia zatem sporo problemów. Jest to jednocześnie dolegliwość, która nie może zostać zignorowana. Brak odpowiedniego leczenia sprawia, że zatoki mogą stać się przyczyną dalszych problemów ze zdrowiem, a komplikacje związane z rozwijającym się stanem zapalnym mogą mieć poważne konsekwencje. Często też w przypadku nie leczenia lub nieprawidłowego leczenia zapalenie zatok lubi nawracać. Jest to bardzo uciążliwe dla pacjenta, gdyż standardowa kuracja to minimum trzy tygodnie. Dlatego należy pamiętać, aby nie lekceważyć tej choroby i liczyć na to, że sama przejdzie. Zapalenie zatok nigdy nie przechodzi samo. Choroba może się wyciszyć, ale z pewnością nie leczona sama się nie wyleczy. Dlatego w przypadku pojawienia się objawów zapalenia zatok konieczna jest specjalistyczna konsultacja lekarska.

 • grzesiek

  a ja mam coś takiego, że rano łapie mnie taki straszny katar, a potem jest spokój. Co to może być?

  • poradniczka

   ewidentnie to jakaś choroba zatok. Zatoki muszą sie przestawić na inny sposób pracy niż jak leżałeś i nie dają rady albo……… to alergia na życie 😉

   • grzesiek

    a to chyba jednak alergia na życie 🙂

    • małgorzata_koronkowska

     o ja też na to cierpię….

     • jagna_dawnozlota

      właściwe może to być też alergia na roztocza, które wdychasz podczas spania. Wypierz poduszki, kołdrę i materac i zobacz czy jest różnica.

 • kolinka

  ja miałam kiedys zapalenie zato z zawrotami głowy. masakra normalnie. Świat się tak krecił, że robiło mi się niedobrze w żołądku. Zanim dojechałam do szpitala myślałam ze sie wykończę

 • Maarcin

  A jak się słyszy taki dźwięk w uszach cały czas jakby coś piszczało to co to jest? Też zatoki?

 • doktorek

  To chyba nie zatoki tylko coś innego