Głuchota starcza – pierwsze objawy

6 Comments
Głuchota starcza

Głuchota starcza to dolegliwość, która dotyka coraz większy odsetek ludzi starszych. Nie ma tutaj granic wiekowych, w których możemy spodziewać się wystąpienia głuchoty starczej, ponieważ rozwija się ona nawet przez kilkadziesiąt lat. Stąd też nie możemy mówić o totalnym zaniku słuchu, postępuje on stopniowo. W tym wypadku możemy mówić o jednej głównej przyczynie – to sam proces starzenia się. Z czasem starzeją się nasze komórki nerwowe, a tego nie da się przecież zatrzymać. Dodatkowo, jeśli za młodu lubiliśmy słuchać głośno muzyki to proces ten może być szybszy.

Objawy pojawienia się głuchoty starczej

Mówiąc o objawach mamy głównie na myśli lekką utratę zdolności słyszenia, która z czasem będzie się pogłębiać. Stanowi to wielki problem, ponieważ inni muszą często powtarzać nam kilka razy daną sytuację. Staje się to irytujące, i dla tego, który musi powtarzać kilka razy to samo zdanie, i dla tego który, słucha – bo chce usłyszeć, ale tylko widzi, ze ktoś porusza ustami. Poza tym możemy czuć zawroty głowy. Jest to bardzo nieprzyjemne uczucie, które niekoniecznie powiążemy od razu z uszami. Zawroty głowy towarzyszą wielu chorobom, jednak dość często się zdarzają przy zaburzeniach słuchu. W konsekwencji możemy przez utratę słuchu czuć się gorsi, co może być nawet przyczyną depresji. Prowadzi to do wyeliminowania się samemu z życia codziennego, wychodząc z założenia, że skoro nie słyszymy, to i tak nie ma się po co starać bo i tak wszystko na nic. Osoby takie zamykają się w swoim świecie i rzeczywiście stają się zgryźliwi, rozdrażnieni, przekonani, że nic dobrego ich już nie spotka. Głuchoty starczej nie da się wyleczyć. To co możemy jedynie zrobić to zaopatrzyć się w odpowiedni aparat słuchowy. Zanim jednak go kupimy warto najpierw skonsultować się z lekarzem.

Podsumowanie

Musimy pamiętać, by nie poddawać się i od razu nie panikować. Nasze życie możemy cały czas utrzymać na odpowiednim poziomie, o ile sami zainteresujemy się swoim zdrowiem odpowiednio wcześniej.

 • wnusia

  to jest przekichane. Moja babcia całe życie dobrze słyszała, a potem tragedia. Wszystko czytała z ruchu ust i zaczelła sobie dobierać do głowy, że co innego zrozumiała niż zostało powiedziane, potem to już przez to zgłową jej się zaczeło dziać, że dobierała sobie jakieś głupoty. Strasznie przykra jest starość, gdy się nie słyszy.

 • nina_kraków

  Moja babcia dostała aparat słuchowy i teraz jest ok

 • rolasta

  Ciężkie życie mają staruszkowie

 • amelka-fratczewska

  Głuchoto to choroba, w której w konsekwencji można oszaleć.

 • sentymentalna

  Popieram wszystkich – dbajmy o naszych dziadków i babcie!

  • Ewa

   Ja swoich odwiedzam przynajmniej raz w tygodniu 🙂