Chlamydioza – objawy i leczenie

4 Comments
Chlamydioza - objawy i leczenia

Chlamydioza to bardzo popularna choroba przenoszona drogą płciową, wywołują je bakteria widoczna pod nazwą Chlamydia Trachomatis.

Kto jest narażony?

Występuje u pań i panów. Nie ma również ograniczeń wiekowych, ponieważ narażona jest każda osoba, która jest aktywne seksualnie. Mimo to najwięcej zachorowań odnotowano u osób między 15 a 25 rokiem życia. Głównie dlatego, że u nich nie są jeszcze w pełni rozwinięte mechanizmy ochronne. Ryzyko jest jeszcze większe, kiedy często zmieniamy partnerów i nie stosujemy prezerwatywy.

Objawy

Choroba ta niestety w dużym odsetku przebieg bezobjawowo. Dopiero kiedy sytuacja jest naprawdę nieciekawa wychodzi na jaw, że mamy chlamydiozę. Z reguły jest wykrywana wśród par, które starają się o dziecko i nic z tych starań nie wychodzi. Wtedy należy wykonać odpowiednie badania w kierunku chlamydiozy. Oczywiście nie jest jedyną przyczyną braku potomstwa, ale dość często okazuje się, że pary, które nie mogą mieć dzieci są zarażone tą bakterią. Mimo, że choroba z reguły przebiega bezobjawowo, to można zaobserwować u mężczyzn wydzielinę z cewki moczowej (ropno-śluzową), a także ból przy oddawaniu moczu. Ten ostatni objaw jest również widoczny u kobiet, dodatkowo można zaobserwować ropne upławy czy bóle podbrzusza. Dodatkowo czasem zdarza się nieprzyjemny zapach z dróg rodnych.

Leczenie

Leczenie choroby wygląda w ten sposób, że przez co najmniej tydzień należy zażywać doustnie leki. Poza tym należy zaprzestać współżyć przez co najmniej pół miesiąca. Ważne jest, aby poinformować naszego partnera czy partnerów o zaistniałej sytuacji, by oni również mogli się zbadać. W przeciwnym razie będzie dochodziło do zarażania się wzajemnego i leczenie będzie nieskuteczne. Ważne jest też poinformowanie byłych partnerów. W przypadku, gdy jesteśmy sami zarażeni, istnieje duże prawdopodobieństwo, że byli partnerzy również są zarażeni. Nie dość, że roznoszą dalej wówczas chorobę, to jeszcze sami mogą mieć z tego powodu omówione wyżej dolegliwości. Dodatkowo po wdrożeniu leczenia, po czasie określonym przez lekarza, należy przeprowadzić badanie, na potwierdzenie czy terapia była skuteczna.

 • irena

  To jest straszne paskudztwo

 • Jasia

  Bardzo ciężko jest to wyleczyć. My z mężem męczyliśmy się z tym prawie rok, ale warto było bo kuracja zakończona sukcesem. Duzo par nie może też mieć dzieci, gdy jedno lub oboje są zarażeni chlamydią, dlatego zawsze trzeba się pod tym kśtem zbadać.

  • Ilona

   zwłaszcza, ż z tego co pamiętm pokuracji tez chyba nie mozna mieć dzieci chyba z rok

 • linda

  mieliście to? współczuje 🙁